Mindenki képviselője
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Közös játékra hív mindenkit az Érdlakó. Játsszunk el a gondolattal, hogy márciusban újra kezdjük! Mit kívánunk városunknak? Milyen városban szeretnénk élni? Rakjuk össze közösen a mi márciusi pontjainkat! Március idusáig közzéteszünk pár pontot. Témánként önálló bejegyzésként. Alatta tegyetek javaslatot hozzá, véleményezzétek! Folytassatok vitát a városi FB fórumokon, az Érdlakó facebook oldalán, tegyetek javaslatot újabb pontokra! Március 15-én nyilvános eseményen élőben is megbeszéljük az elképzeléseket, hogy aztán követelésekké kovácsoljuk azokat.

A 2. pont: Részvételi demokráciát!

2. Részvételi demokráciát!

A demokrácia lényege, hogy az adott térségben a közösség minden választójoggal rendelkező tagja részt vehet a közügyekről folyó döntéshozatalban, vagyis az önkormányzásban. Ezt alapvetően választott képviselők útján gyakorolják a polgárok. E mellett a részvételi demokráciában a nép közügyekben való részvétele közvetlenül is biztosított: véleményt tudnak nyilvánítani, illetve részt tudnak venni a döntésekben.

  1. A civil politikai megnyilvánulások támogatását!
    Horizontális, vertikális és ágazati párbeszédre van szükség minden olyan területen, ahol erre az igény megfogalmazódik.
    Az önkormányzat támogassa a civilek közti párbeszédet, kezdeményezzen civil találkozókat, fórumokat, fogadja az alulról érkező kezdeményezéseket, adjon helyt a szakmai és településrészi kezdményezéseknek! (Lásd még a szakpolitikai pontokat!)
    A civil párbeszéd alapvető eszköz a nyíltság, a részvétel, az elszámoltathatóság, a hatékonyság, a következetesség és a szubszidiaritás érvényesítéséhez.
    A választott önkormányzati képviselőknek, polgármesternek nem feladata ellehetetleníteni, akadályozni a civil egyesületek életét, eseményeit. Ezt a gyakorlatot meg kell szüntetni!
    Összetartó közösség: emberséges, támogató, mosolygó Érd!
  2. Valódi városi konzultációt!
    1. A kérdéseket a város közössége fogalmazza meg!
      Azokról a kérdésekről legyen konzultáció, melyek valóban érdeklik a városi közösséget! Városi konzultációt kezdeményezhessen a lakosság is!
    2. A válaszok megérdemlik, hogy az alapján tervezni lehessen!
      A városi konzultációk jól dokumentáltak, hitelt érdemlően közzétett eredményűek legyenek! A konzultáció eredményéről legyen lakossági fórum szakértők vezetésével. A politikusok ne befolyásolják, hanem használják fel az eredményeket! Legyen következménye a konzultációnak!
  3. Valódi közmeghallgatást!
    1. A közmeghallgatás ne azt jelentse, hogy a köz meghallgathatja a vezetőt! Az érdemi kérdésekre érdemi válaszokat!
      A közmeghallgatásról készüljön visszanézhető élő közvetítés! Az azonnali válasz csak abban az esetben tagadható meg, ha az átláthatóságról szóló pontok teljesülése ellenére sem adható azonnali válasz, vagy a közgyűlés a szükséges döntést nem tudja azonnal meghozni.
    2. Az éves rendes közmeghallgatáson túl a jelentősebb ügyekben is tartsanak közmeghallgatást!
      Ilyen ügyek például a településfejlesztési tervek vitája, a helyi adók és mértéküket megállapító rendelet vitája, a szervezeti és működési szabályzat átfogó módosítása, a képviselő-testület feloszlásának kimondásával kapcsolatos véleménynyilvánítás, a ciklusprogram módosítása és a végrehajtásáról szóló beszámolóval kapcsolatos véleménynyilvánítás, a helyi népi kezdeményezéssel előterjesztett ügy és a konzultáció eredményének megtárgyalása.
  4. Az érdi média közmédiává alakítását!
    A média célja a tájékoztatás és az ellenőrzés lehetőségének biztosítása, a vélemények ütköztetése!
    A közmédia nem szolgálhat propaganda célokat. Bár feladata a lehető legtöbb társadalmi réteg és kulturálisan elkülönülő csoport, egyén elérése, de az eltérő véleményeket ütköztetnie kell, a közösség ügyeivel kapcsolatos viták lefolytatásának teret kell biztosítania, s a megbízható tájékoztatásai hozzájárulnak a szabad véleményalkotáshoz is.

 

A már közzétett pontok itt érhetőek el, alább pedig várjuk javaslataidat.