napi zöldség

  • Néhány éve, vagy inkább néhány évtizede, amikor még nem sokat, vagy szinte semmit nem tudtunk a műanyagok természeti kárairól, nem láttuk az óceánon úszó szemétszigetet, a műanyag palackokkal borított Felső-Tiszát vagy a délázsiai folyókat, akkor még sokan úgy gondoltuk, hogy a műanyag csomagolás esztétikus, higiénikus és így tovább. Akkoriban megvettük a 20-30 darab szemeteszacskót tartalmazó csomagot, hogy a szeméttelepre ne ömlesztett, hanem becsomagolt hulladékot küldjünk.

  • Ilyenkor a nem igazán tél végén, a nem igazán tavasz elején még tart a madáretetési szezon. Még egyetlen évben sem fogyott olyan sok fekete napraforgó mag és vegyes apró mag, mint idén és soha ilyen kevés madár nem látogatta a kerti és az ablakrácsra lógatott etetőket.

  • A minap az egyik, még nézhető tévé reggeli műsorában egy beszélgetést láthattunk, amelyben két üzletember azt bizonygatta, hogy cégük mennyire környezetbarát, hiszen az üdítőitalaik addig ki tudja milyen csomagolását alumínium dobozokra cserélték és ezzel nagyot tettek a környezetvédelemnek.

  • Február 9-én, amikor ezt a néhány sort írom, reggel óta esik az aprószemű eső. Dehogy reggel óta, hiszen tegnap délután és este, és valószínűleg éjszaka is hullott a talaj számára folyékony Bár barátságtalan szürke idő van, ez mégis nagyon jó hír, hiszen az elmúlt hónapokban ritkán, és csak kis mennyiségben hullott csapadék, a talaj mindenütt száraz, és a korábbi esőcskék is csak arra voltak jók, hogy a cipőnk sáros legyen, arra nem, hogy a talaj mélyebb rétegeit is megnedvesítsék.

  • Már délután ötkor elkezdődött. A durrogtatás. Ezen a szilveszter éjszakán sokan úgy gondoltuk, hogy ha már a koronavírus járvány miatt kijárási tilalom volt este nyolc óra után, és ezzel együtt elvileg a tűzijáték használata is, akkor csendes, nyugodt éjszakára számíthatunk. Nem így történt. De kezdjük a korábbi történésekkel.

  • Tudtad, hogy aszegfűszeg a kissé érzéstelenítő, nyugtató és gyulladásgátló hatása miatt hatékonyan enyhíti a fogfájást és a fogínygyulladást?

  • Reggel 6 óra van, február közepén. Korai kelő révén, én ilyenkor már dolgozom reggel, ez a leghatékonyabb periódusa a napnak számomra. Mióta beköszöntött a hideg idő, minden reggel ilyenkor a szomszéd beindítja a dízel motort a nem túl fiatal autójában, és legalább fél órán keresztül járatja. Engem ez egyre jobban bosszant.

  • Nemrégiben hatósági eljárások indultak egy tettenért szemetelő ellen január első napjaiban. A szemetet pedig elhordozták a szorgalmas polgárőrök. Rendes dolog.
    Ám be szép lett volna, ha a tettenért tette volna ezt meg!

  • A napokban joggal borzolja a kedélyeket több nagy beruházás is. Ilyen a balatonaligai partra épülő társasháznak csúfolt gigantikus szörny, a csopaki partra épülő területfoglaló betonalapozás, de leginkább a tihanyi hegybe vájt, gazdasági épületnek hazudott létesítmény földmunkái. Ez utóbbi azért vicces, mert elkövetőjét csupán 0,5 millióra büntették, miközben ha egy ellenzéki képviselő a parlamentben nem ül az elvárt módon szépen csendben, repül neki a 8,2 milliós büntetés.

  • Csak nem hagyott nyugodni az a jelenség, hogy évről-évre változik a madáretető látogatóközönsége, erről írtam is egy szösszenetet ide, az Érdlakóra (Gerlék az ablakpárkányon). Röviden annyit figyeltem meg, hogy alig járt énekesmadár az etetőn, főleg verebek csipegették a fekete napraforgómagot, meg a nagyétkű balkáni gerlék jártak rá naponta a téli csemegére. Ezek után úgy gondoltam, hogy egy hozzáértő szakembertől kérek magyarázatot, fel is hívtam Orbán Zoltánt, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivőjét, hogy a tapasztalatairól és a megfigyeléseiről kérdezzem.

  • Nem nagyon szoktunk arra gondolni, hogy a jó élelmiszer kincs.