A városhatáron túl
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Néhány éve, vagy inkább néhány évtizede, amikor még nem sokat, vagy szinte semmit nem tudtunk a műanyagok természeti kárairól, nem láttuk az óceánon úszó szemétszigetet, a műanyag palackokkal borított Felső-Tiszát vagy a délázsiai folyókat, akkor még sokan úgy gondoltuk, hogy a műanyag csomagolás esztétikus, higiénikus és így tovább. Akkoriban megvettük a 20-30 darab szemeteszacskót tartalmazó csomagot, hogy a szeméttelepre ne ömlesztett, hanem becsomagolt hulladékot küldjünk.

Lassan jött a felismerés, hogy az egyre nagyobb mennyiségű műanyag csomagolóanyag sokasodó és megoldhatatlan problémát jelent, a műanyagok külön gyűjtése, az újrahasznosítás lassan haladt. Ennek ellenére a szakemberek, a civil környezetvédők és az ilyen témával foglalkozó újságírók ismeretterjesztő munkájának köszönhetően egyre többen cserélték le a PET palackos ásványvizet újratölthető szódáspalackra, egyre többen hagyták el a műanyag szatyrokat és cserélték kosárra, tartós anyagból készült vagy vászonzacskóra, esetleg papírtasakra, az áruházban is a tartós vagy többször használható csomagolást keresték, és ha mégis műanyagba botlottak, azt a szelektív kukában gyűjtötték.

A koronavírus járvány kezdete óta akaratunkon kívül is több műanyaggal találkozunk, különösen akkor, ha életkorunk vagy egészségi állapotunk miatt, esetleg más okból házhozszállítás megrendelésére kényszerülünk. A kiszállított élelmiszerek nagy részét könnyű, egyszerhasználatos zacskóba, vagy műanyag dobozba csomagolják, más termékek, például a több tekercses WC papír eleve műanyag csomagolásban kapható. Mit tehetünk ebben a helyzetben. Hát sokat nem, de legalább próbáljuk meg több célra használni, amit nem tudunk elkerülni. Ha a toalettpapír huzatát óvatosan, ollóval nyitjuk fel az egyik végén, akkor a kapott zacskó kiválóan alkalmas szemeteszsáknak, azt már biztosan nem kell megvenni. A vékony zacskók alkalmasak a fürdőszobai, kozmetikai szemét gyűjtésére. Mivel ebben a járványidőszakban a gyerekeinkkel, családtagjainkkal ritkábban találkozunk, és a közös ebéd helyett inkább csomagolunk a főzött ételekből, a húsok vagy a gomba csomagolására használt műanyag dobozokba tehetjük az ételt vagy a süteményt. Azokat a műanyagokat, amiket nem tudunk legalább néhány alkalommal hasznosítani, azt tegyük a szelektív kukába. Ennyit legalább tehetünk.
Kedves olvasóink, osszák meg másokkal is, ha önöknek más ötletük is van a műanyag hulladék csökkentésére, és írják meg nekünk a itt vagy itt, hogy közreadhassuk!