Balla Imre

  • Egy gyors kis számolás következik, hogy lássuk "kié mennyi is a bevételből".
     
    Tegyük fel, hogy keresünk 150.000 forintot bruttóban. Be vagyunk jelentve, gyerek nincs, semmi enyhítő vagy súlyosbító körülmény.
     
    Amit mindenki tud, 16% SZJA: 24.000 forint máris állam bácsié. 126.000 forintnál tartunk.
  • Sokszor hallom, hogy bezzeg Battán ezt is meg tudták oldani, meg ezt is, meg ezt is... Kicsit górcső alá vettem a két város költségvetését, egyelőre kifejezetten a bevételi oldalt, hogy lássuk, mennyire más helyzetben van a két város.

  • Legutóbb ott tartottunk, hogy a munkáltatónk kifizet 192.750 forintot, amiből te kézhez kapsz 98.250 forintot. Hatalmas összeg, a nyakára is hágunk hónap végéig, minden fillérjét elköltjük. Mondjuk ilyen beosztásban:

    • élelmiszer, tisztító- és tisztálkodási szerek, ruhák, háztartás: 50.000 forint,
    • pár üveg sör, bor, néhány doboz cigi: 10.000 forint,
    • van egy kocsink, tankolunk bele: 20.000 forint,
    • rezsi: 18.250 forint.
    • Az előző bejegyzésben ott hagytam abba, hogy bevételi oldalon erősen Százhalombatta felé billen a mérleg nyelve. Hozzánk képest behozhatatlan előnye van ezen a téren. Most a kiadási oldalt vizsgáljuk meg, hogy ebben is rendet tegyünk kicsit.
    • Sok téves információ kering arról, hogyan lehet és kell statisztikát számolni, közzétenni, értelmezni. Meg persze vannak olyan esetek is, amikor simán utolérhető, hogy egy adatsort maniulatív jelleggel állítottak össze, tettek közzé, vagy értelmeztek.

      Szárazon: A statisztika a valóság számszerű információinak megfigyelésére, összegzésére, elemzésére és modellezésére irányuló gyakorlati tevékenység és tudomány.

    •  

      A hivatalos szervekkel mindig is nehézkes volt a kommunikáció. Az állami cégekkel is. Az önkormányzati cégek legalább igyekeztek, legalábbis így láttam egy darabig. De most ebben is megváltozott a véleményem.

    • Állítólag Churchill mondta, hogy “csak abban a statisztikában hiszek, amit én magam hamisítok” vagy hogy “van kis hazugság, nagy hazugság, meg a statisztika”. Mondjuk nagy valószínűséggel nem mondta egyiket sem, de sok helyen idézik, és jól hangzik.
       
      De a lényeg benne van: nem a számok hazudnak, hanem az azokat felhasználó emberek.
    • Mi is a kedvenc kiindulási pontunk? Hogy Érden magas az "ingatlanadó". Éves szinten 1 milliárd forintot (plusz-mínusz 50 millió forintot) fizetünk be építmény- és telekadó címen. Arról sajnos nincs adatom, hogy ennek mekkora részét fizetik a lakosok és mekkora részét a vállalkozások, ezzel most nem foglalkozom.

      Tehát Érden az utak rossz állapotban vannak és sokak szerint erre kellene költeniük azt a hatalmas mennyiségű adót. Mások szerint meg másra, de az útépítést nagyjából könnyen le lehet vezetni, hogy milyen jó is lenne, ha minden egyes befizetett építményadó forintunkat útra szánnák.

    • Majdnem mindenhol kiosztották a házi szelektív hulladékgyűktőket, és ha nem is olajozottan, de működik a rendszer.

      A gyűjtőket (ezentúl kukának hívom az egyszerűség kedvéért) havi egyszer viszik el, és nálunk jótékony hatását már lehet is érezni. Ugyan nem számottevően csökkent a háztartási kukába menő hulladék, hiszen előtte is szelektíven gyűjtöttük, de még erre is rá tudtunk tenni egy lapáttal.

    • Érd nagy város. Mármint nem nagyváros, hanem nagy város. A kiterjedése 60 km2 körül van, ami elég terebélyes. Többszáz kilométer hosszú úthálózatunk van amit ezres nagyságrendű kereszteződés szabdal. 

      Persze akik itt lakunk, helyiként ismerjük, például "a központ", "az M7 feljáró", "a kis Spar mellett", "ötös körforgalom", "borneves utcák", "a régi postánál", és így tovább.

    • Az előző cikkben ott hagytuk abba, hogy az utcanévtáblák jelenlegi helyzete nem túl rózsás. Megnézzük, mit tartogat(hat) számunkra a jövő.

      Készült egy tanulmány, ami a "Közterületi információs és hirdetési felületrendszer Érd Megyei Jogú város területére vonatkozóan" címet viseli. Illetve nem is tanulmány, hanem felmérés, koncepció, ajánlat... nem is tudom, minek nevezzem hirtelen. Belinkeltem, bárki elolvashatja. Egyelőre nem szavazták meg, mert... nem tudom, miért. Állítólag az 1 milliárd forintos árat tartják soknak. Ezek mondjuk nem csodálkozom, mert ez tényleg sok pénz utcanévtáblákért, de ha elolvassuk a tanulmányt, akkor láthatjuk, hogy talán ez a pénz nem is sok érte.

    • Nagyon örülünk annak, hogy megpróbálkoznak valami aszfaltozással az önkormányzatnál, hogy évente ha nem is sok, de néhány kilométer utat megépítenek. A minősége egy dolog, ebbe most ne menjünk bele, mert nagyon hosszú tiráda lenne onnan kezdve, hogy mi történt a parcellázásnál egészen addig, hogy miért a látszat a lényeg (és nem csak utak tekintetében).

       

      Most egy egészen más szempont szerint fogom megvizsgálni a dolgokat. Mégpedig a szerint, hogy az aszfaltozás melléktermékeként mi történik az utak forgalmi rendjével.

    • Tudom, ez sokaknak egyértelmű, de sokaknak nem. Sokan azt hiszik, hogy amit Fácsén beírnak, az hivatalos bejelentés, vagy kérdésfeltevés. Pedig mennyire el vannak tévedve.

    • erdlako parcellazasAzt gondolod, hogy a mutyi a jelenlegi politikai környezet sajátja? Nagyon rosszul gondolod. Érd gyakorlatilag alapjaiban erre épült és már az 1920-30-as évek felparcellázásnál látni lehetett volna azokat a problémákat, amikből néhány a mai napig kísérti a várost.

    • onkormanyzati valasztas 2019 osszefogas 04 portrek 04 balla imreBalla Imre vagyok. 1975-ben születtem és egy Duna menti faluban töltöttem fiatal éveimet.

      1995 óta rövidebb-hosszabb megszakításokkal Érden élek, jelenleg Tusculanumban, feleségemmel és macskáinkkal.
      Szakmai önéletrajzom sivár olyan tekintetben, hogy az iskola elvégzése óta informatikusként dolgozom, viszont volt pár igen érdekes feladat, amiben részt vettem. Jelenleg is ebben a körben mozgok, Budapesten dolgozom.

      Majd’ 10 éve kezdtem el blogomat a városról, jóról és rosszról. Több hasznos weboldal kötődik a nevemhez, ami Érddel foglalkozik, ezeket saját erőből tartom fenn.

      Közélettel is a blogom indulása óta foglalkozom aktívan. Előtte csak nézelődtem, hogyan is mennek a dolgok a városban. Próbáltam szervezetten és szervezetlenül részt venni sok mindenben: voltam szavazatszámláló bizottsági tag, szavazatszámláló bizottsági elnök, a helyi választási bizottság tagja, eljártam mindenféle pártrendezvényekre, hogy megismerjem a különféle álláspontokat.

    • Csőzik László, az ellenzéki pártok és civil szervezetek szövetségének polgármester-jelöltje facebook oldalán közzé tette választási programjukat. Örömmel adjuk közre. Íme.

    • Utcafórumot tartottak 2019. szeptember 20-án Érden, a Gárdonyi uszodánál, a Szent László téren. Az ellenzéki pártok és civil szervezetek szövetségének a területtel határos 3 körzetben induló jelöltje is ott volt: Lengyel Péter a 3., Balla Imre a 4. és Tetlák Örs a 7. választókerületből. És természetesen Csőzik László polgármesterjelölt is.

      Szent István híd, zebrák, zöldhulladék, iparűzési adó, médiahelyzet.